Blog

Pandemi Döneminde Stres Yönetimi

Motivasyon

Pandemi Döneminde Stres Yönetimi

İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla hepimiz için biraz öz bakım çok büyük önem taşıyor.

Ne yazık ki, birçok insanın stresle başa çıkmak için kullandığı argümanlar kısıtlı.  Sosyalleşmek, spor yapmak veya izlemek, spor salonuna gitmek veya küçük bir alışveriş terapisinin tadını çıkarmak gibi.

Mümkün olduğunca evde kalmamız gereken şu dönemde, sizin ve danışanlarınızın bu sıkıntılı zamanlarda kendi kendine yapabileceği birçok alternatif mevcut elbette.

Farkındalık Pratiği Yapın

Farkındalık uygulamalarının, algılanan stresin azalmasına, öz-yeterliliğin artmasına, gelişmiş duygusal düzenlemeye ve yaşamda daha büyük bir anlam ve amaç duygusuna yol açabilecek bir dizi fiziksel, psikolojik ve sosyal fayda sağladığı  kanıtlanmış bir durum.

Gevşeme, kan basıncını, kalp atış hızını, solunum hızını ve kas gerginliğini azaltarak stresin kısa vadeli etkilerine karşı koyar. Uzun vadede gevşeme, genel sağlığı ve iyileşmeyi iyileştirmenin yanı sıra hipertansiyon, anksiyete ve hatta kanser (Esch, Fricchione & Stefano, 2003; Keefer & Blanchard, 2002) gibi bazı sağlık sorunlarını hafifletebilir.

İşte denemek isteyebileceğiniz bazı farkındalık uygulamaları:

  • Yoga, tai chi, qigong, yürüme veya bisiklete binme gibi dikkatli hareketler,
  • Meditasyon:  Her hangi meditasyon şeklinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. . Bazı insanlar süregiden bir aşkın meditasyon uygulamasıyla gelişirken, diğerleri stresli bir dönemde 10 veya 15 dakikalık sessizlik veya dua etmenin bir yolunu isteyebilir. Bu, gevşemeyi ortaya çıkaran uygulamaların ikinci yönünün devreye girdiği yerdir – düşünceler ortaya çıktıkça pasif bir şekilde yok sayılır (Benson & Klipper, 1975).
  • Solunum egzersizleri:  Yine, diyafragmatik solunum ve büzülmüş dudak solunumu dahil olmak üzere keşfedebileceğiniz bir dizi nefes egzersizi vardır.
Uyku

Uyku bozuklukları, modern toplumda yaygındır ve  üç yetişkinden biri, genellikle önerilen uyku miktarından daha az uyku aldıklarını bildirmiştir (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2018). Bu, yalnızca depresyon veya endişe duyguları ile daha da kötüleşir  .

Sağlıklı uyku düzenleri, her davranış değiştirme programının bir parçası olmalıdır ve herkesin yüksek düzeyde stres altında olduğu bu sıkıntılı zamanlarda özellikle önemlidir. Yetersiz uyku, kalp hastalığı, kilo alımı, depresyon ve azalan bilişsel işlev dahil olmak üzere çeşitli sağlık riskleriyle ilişkilendirilmiştir.

İyi bir gece uykusu için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Rahatlatıcı bir uyku ortamı yaratın

  • Tutarlı bir uyku programı izleyin
  • Yatıştırıcı bir uyku vakti rutini izleyin
  • Parlak ışığa, özellikle mavi ışığa maruz kalmayı sınırlayın
  • Günün erken saatlerinde doğal ışığa maruz kalmaya çalışın
  • Günlük egzersiz
  • Kafein ve alkolden uzak durun
  • Yatma vaktine yakın büyük bir öğün yemekten kaçının
Sosyal Bağlantı

Pek çok kişi şu anda yalnız, endişeli ve hatta depresyonda hissediyor kendini. İletişimin sadece şekil değiştirdiği hatırlatmasıyla;  Arkadaşlar ve aile üyeleriyle etkileşimde bulunmak veya zaman içinde iletişimini kaybetmiş olabileceklerine ulaşmak için Facetime, Skype veya başka bir video konferans aracını kullanabilirsiniz. Tabi ki abartıp ailenizin vaktinden almaması koşuluyla ?

Dünyanın her yerinden insanlar sanal dans partileri düzenliyor, çevrimiçi dersler alıyor, sanal mutlu saatlere katılıyor ve eğlenmek ve hepimizin yaşadığı çılgınlığa bir mola vermek için başka yaratıcı yollar buluyor. Şu anda evlerimizde yalnız kalmış olabiliriz, ancak birbirimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir