Blog

Mindfullness Nedir?

Mindfullness
Genel

Mindfullness Nedir?

 

Mindfullness Nedir?

Mindfullness ya da Türkçesi ile Farkındalık, şu anda yaşamak demektir. Temel olarak, her anın (kasıtlı olarak) daha fazla farkında ve uyanık olması ve kişinin çevresinde olup bitenleri kabul ederek ve yargılamadan tamamen dahil olması  anlamına gelir.

Mindfullness tamamen mevcut olmak, nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın farkında olmak ve etrafımızda olup bitenlere aşırı tepki göstermemek veya bunalmamak için temel insan yeteneğidir.

 

Farkındalık, her insanın zaten sahip olduğu bir niteliktir, bu sizin canlandırmanız gereken bir şey değildir, sadece ona nasıl erişeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

 

Mindfullness nasıl çalışır?

Mindfullness, odağınızı şimdiki ana alarak ve diğer düşüncelerden uzaklaştırarak çalışır.

Düşünme şeklimiz ve ne düşündüğümüz, nasıl hissettiğimizi ve davrandığımızı etkiler. Örneğin, geçmişte yaşadığınız gergin durumları çok düşünürseniz, kendinizi üzgün veya endişeli hissedersiniz. Ve bu durum genellikle bedeninize ve nefes şeklinize yansır. Aslında şu andan kopup geçmişteki o durumu düşündüğünüzde şu anı elinizden kaçırmış olursunuz.

Zor şeyleri düşünmeyi bırakmak istemek anlaşılabilir bir durumdur. Ancak rahatsız edici düşüncelerden kurtulmaya çalışmak çoğu zaman onlar hakkında daha fazla düşünmemize neden olur.

Farkındalığın ardındaki teori , dikkatinizi şimdiki zamana çekmek için çeşitli teknikler kullanarak düşüncelerinizi şimdiki ana getirmeyi hedefler.

Yaygın ve Basit Farkındalık Örnekleri

  1. Farkındalık, nefesinizin farkında olmak anlamına gelebilir. Bedeniniz nefes alırken karın bölgenizdeki değişiklikleri fark etmek, her nefes alıp verişinizde hava akışına uyum sağlar.
  1. Dikkatinizi yediğiniz yemeğe odaklamak, farkındalığın bir başka örneğidir.
  1. Yürürken nasıl hissettiğinize dikkat etmekte farkındalığın kapılarını size açar. Sırtınızı ağırlaştıran ve belki de inciten bir sırt çantası mı takıyorsunuz? Aceleniz var mı ve kalbiniz sakince yürüdüğünüzden daha hızlı mı atıyor? Sokak sessiz mi gürültülü mü, boş mu yoksa insanlarla dolu mu?
  1. Farkındalık, bedeninizin, duygularınızın ve çevrenizin farkında olmak için çaba gösterdiğiniz sürece, yaptığınız her eylemde bulunabilir.

Farkındalık ve Meditasyon Arasındaki Fark Nedir?

Farkındalık ve meditasyon farklıdır, farklı anlamları kapsayan terimlerdir. Ancak, doğrudan bağlantılıdırlar. Farkındalık meditasyonu güçlendirip ve geliştirirken, meditasyon farkındalığı besler ve genişletir.

 

Başka bir deyişle, mindfulness herhangi bir duruma herhangi bir zamanda uygulanabilirken, meditasyon genellikle belirli bir süre boyunca uygulanır. Dahası, mindfulness kişinin içinde ve çevresinde olup bitenlerin farkında olması ve bunlara uyum sağlaması anlamına gelirken, meditasyon kişinin yaptığı şeyi durdurması ve hiçbir şeyin farkında olmaması için zaman ayırması anlamına gelir (bu sadece bir şeye odaklanmaktan da gelebilir).

 

Daha fazlasını öğrenmek için 9 Haftalık Mindfulness Programına katılabilirisiniz.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir