Blog

Arketipler ve rüyalar

arketipler ve rüya
Farkındalıklar / Genel / Kişisel Gelişim / Rüya

Arketipler ve rüyalar

Bir arketip , dünyadaki insanları zaman ve kültür boyunca birbirine bağlayan bir modeldir. Arketip fikri, İsviçreli psikanalist Carl Jung tarafından tasarlanmıştır.

Jung, arketiplerin kolektif bilinçdışının en temel seviyelerinden ortaya çıktığını ve bizi türümüzün her üyesinin paylaştığı içgüdüsel enerjilere bağladığını belirtir.

Arketipler, ruhun en derin biçimleri ve kalıplarıdır. İnsan beyninin evrimsel yapısına dair olan ilkel düşünce tarzlarını ifade ederler.

Arketipler sadece uyanık dünyada değil, rüyalarımızda da karşımız çıkabilirler.

Rüyalarınızdan birinin arketip içerip içermediğini nasıl anlarsınız? İşte akılda tutulması gereken dört işaret.

  1. Duygusal yoğunluk;  Bir arketipin varlığı genellikle, olumlu ya da olumsuz, rüyanın yüzeyinde görünenle orantısız, güçlü bir duygusal tepkiye neden olur. Son derece canlı bir duygusal tepkiye sahip bir rüya gördüğünüzde, tam olarak onu hissettiğiniz duruma ve bağlama dikkatlice bakın. O sahnede bir yerlerde bir arketip var olabilir.
  2. Gariplik; Kolektif bilinçdışının derinliklerinden geldikleri için, arketipler kendilerine yabancı, alışılmamış bir kaliteye sahip olma eğilimindedir. Ürkütücü, tekinsiz hissedebilirler veya bu dünyaya ait olmayabilirler. Uyanık hayatınızdaki hiçbir şeyle kesinlikle ilgisi olmayan bir şey hakkında bir rüya görürseniz, bu bir arketipin varlığına işaret edebilir.
  3. Efsanevi karakterler; Pek çok arketip, çeşitli kişisel olmayan kılıklarda görünen efsanevi karakterler biçimini alır. Bu karakterler şaşırtıcı derecede güçlü, bağımsız ve akıllı şekillerde hareket edebilir. Hatta size rahatsız edici bir ilgi bile gösterebilirler . Rüyanız, uyanık yaşamdan tamamen yabancı, ancak rüyadaki varlığı çok net ve belirgin olan bir karakter içeriyorsa, bunun bir arketip olma ihtimali yüksektir.
  4. Eşzamanlılık; Eşzamanlılıklar genellikle arketipler etkinleştirildiğinde ortaya çıkar ve duygusal gerçeklerine ve ruhsal iç görülerine ekstra sembolik vurgu ekler.

Bu niteliklere sahip bir rüya gördüyseniz, onu daha ayrıntılı olarak keşfetmek için harcadığınız zamana ve enerjiye değer. Başlamak için, rüyayı bir günlüğe kaydetmeniz yeterlidir. Alakalı görünen diyagramları, resimleri veya çizimleri ekleyin ve rüyayla ilgili olarak aklınıza gelenleri yazın. Bunu birkaç kez yapın, aynı rüyaya farklı açılardan ve düşünce yapılarından bakın. Devam eden farkındalığınızla rüyanın enerjilerini uyanık yaşamınıza bağlamanın çeşitli yollarını deneyin.

Zamanla bilinçdışı anlamın yeni boyutları açıldığından, bu süreci uzunca bir süre devam ettirebilirsiniz. Rüyayı analiz etmeye veya tanımlamaya ve içeriğini kategorize etmeye gerek yoktur. Daha sonra bunun için fırsatlar olacak. Şimdilik, kendi psişik derinliklerinizden gelen bu özel ziyaretçiye iyi bir ev sahipliği yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Hiç beklemediğiniz bir anda, sizin için bir hediyesi olduğunu görebilirsiniz.

Arketiplerle ilgili daha fazla bilgi almak için Rüya Yolculuğu Seminerine katılabilirsin, en yakın seminerin ne zaman olduğunu öğrenmek için instagramda takibe alabilirsin

Sonsuz sevgimle 😉

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir